Domowy Kościół to gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, pomaga małżonkom żyjącym w sakramencie czerpać z łaski i mocy tego sakramentu, uczy ich nim żyć i celebrować go przez całe życie. Założycielem i duchownym ojcem Ruchu był ks. Franciszek Blachnicki. W rozwoju DK ściśle współpracowała z ks. Blachnickim siostra Jadwiga Skudro.

Krąg tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa - dla niego i z miłości dla Niego aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim codziennym życiu. Spotkania comiesięczne odbywają się od września do czerwca włącznie. Przez cały rok a zwłaszcza w okresie wakacyjnym odbywają się rekolekcje reformacyjne.

Małżeństwa włączają się do kręgów DK aby sobie wzajemnie pomagać - "Równi usługują równym". Przychodzą do kręgu z własnej woli, tym samym przyjmują i akceptują zasady w całości.

Domowy Kościół pomaga małżonką w budowaniu jedności, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowywania dzieci w duchu chrześcijańskim. Zaangażowanie w ten ruch pozwala na pogłębienie indywidualnych relacji z Bogiem a przede wszystkim wspiera budowanie miłości i jedności małżeńskiej. W czasach gdy świat zmierza w niebezpiecznym kierunku, zaczyna nam się wmawiać, że jest się zacofanym, gdy stosuje się naturalne planowanie rodziny, czy chce się być z mężem/żoną do końca życia mimo kryzysów. Dzięki wspólnocie wiemy, że wiele jest takich osób jak my, które wierzą w Chrystusa, modlą się, czytają Pismo Święte, nie wyobrażają sobie niedzieli bez Eucharystii. Domowy Kościół to też miejsce, gdzie pochylamy się nad naszą duchowością małżeńską, staramy się pogłębiać naszą miłość. Oczywiście nie ma obowiązku należeć do DK, mimo to polecam wstąpienie. Jest modlitwa, rozmowa, spotkania z księdzem, wzajemna pomoc. Dzięki temu zacieśnia się także wieź z Bogiem. I to naprawdę działa!

Gorąco polecam! Przemyślcie małżonkowie tą kwestię, warto, zwłaszcza w czasach trudnych, jednoczyć się wokół Boga i tak też wychowywać dzieci.

Anna Mucha
Krąg Domowego Kościoła im. św. Jana Pawła II
w parafii św. Jana Nepomucena w Bochni