Historia Parafii

Parafia św. Jana Nepomucena usytuowana jest we wschodniej części miasta Bochnia. Kościół pw. Jana Nepomucena budowano w latach 1984-1994. Kamień węgielny został wmurowany i poświęcony przez bp. Jerzego Ablewicza, 12 października 1986 r. Nową parafię w Bochni pw. św. Jana Nepomucena erygowano 15 sierpnia 1987 r. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Gajda. Kościół poświęcił bp Józef Życiński 19 września 1993 r.

W głównym ołtarzu widzimy cudowną figurę Matki Bożej Anielskiej, przeniesioną z kaplicy na Murowiance. Figurę otaczają złociste promienie i aniołowie głoszący chwałę Bożą.

Po prawej stronie ołtarza głównego znajduje się ołtarz boczny ku czci św. Jana Nepomucena z XVIII-wieczną rzeźbą patrona parafii przeniesioną z pobliskiej kaplicy przy drożnej, a po lewej - ołtarz Miłosierdzia Bożego.

Od 2002 r., gospodarzem parafii jest ks. Kazimierz Kapcia. W skład parafii wchodzi wschodnia część Bochni i część Gorzkowa, tj. ok. 4 936 wiernych. Odpust ku czci Patrona parafia przeżywa w niedzielę po 21 maja. Parafia korzysta głównie z cmentarza komunalnego na Łychowie. Na terenie parafii znajduje się cmentarz żydowski na Krzęczkowie (Łychowie), założony w 1872 r., na którym spoczywają Żydzi pochodzący z Bochni i okolic.

19 sierpnia 2012 roku konsekracji kościoła, ostatecznego przeznaczenia na miejce kultu Bożego, dokonał Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, była to druga konsekrowana przez niego świątynia w diecezji, zaledwie dwa miesiące po ingresie.