Porządek Mszy Św. i Nabożeństw

Msze Św: od maja do października w każdy czwartek (oprócz oktawy Bożego Ciała) o godz. 18.30.

Nabożenstwa: majowe - codziennie o godz. 18.30, po nabożeństwie Msza św.

 

Historia

Swoje powstanie parafia św. Jana Nepomucena zawdzięcza niewątpliwie Matce Bożej Anielskiej - łaskami słynącej figurze, która znajdowała się w niewielkiej kaplicy, ukrytej między wzgórzami, na Murowiance. Spod tego miniaturowego kościółka ukrytego wśród zieleni, wypływa źródełko, z którego wierni czerpią wodę, wierząc w jego cudowną moc. Źródełko nigdy nie zamarza, ani nie wysycha...

Z tym uroczym zakątkiem wiąże się wiele legend. Tradycja podaje, że w tym miejscu miał istnieć kościółek pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, który wybudowano na gruzach klasztoru Franciszkanów, a z miejsca, gdzie niegdyś stała chrzcielnica, wypływa cudowne źródełko... Podobno tutaj schroniła się przed Tatarami św. Kinga... Tutaj też miał się zatrzymać św. Stanisław w drodze do Szczepanowa...

Historia owej kapliczki jest znacznie starsza od historii parafii. Początek późnoklasycystycznej kapliczki związany jest z bocheńskimi górnikami, którzy zaczęli zbieraćskładki na budowę kościółka. Jednym z nich był Michał Łosik, który był inicjatorem budowy rozpoczętej w 1854 r. On też później rozbudował niewielką świątynię, którą poświęcono 20 września 1856 r. 28 września tegoż roku na Murowiankę przeniesiono z kościoła parafialnego figurę Matki Bożej Anielskiej.

Różne były również losy cudownej figury. Matka Boża Anielska miała być już czczona w kościele św. Krzyża w Bochni, który znajdował się w miejscu dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego. Później wraz z kościółkiem Bernardynów trafiła do Krzyżanowic. Wróciła do Bochni za sprawą krawca Gargula, który zawykonaną pracę poprosił proboszcza z Krzyżanowic o figurę Matki Bożej. Krawiec podarował figurę swojemu krewnemu Łapińskiemu, a ten z kolei sprzedał ją Stanisławowi Cyzowi, który odnowił figurę i wypożyczał ją górnikom na ołtarz, przygotowywany przez nich na procesje Bożego Ciała. Fundator kapliczki na Murowiance poprosił o figuręMatki Bożej Anielskiej, która na wybudowanie kościółka trzy lata czekała w kościele św. Mikołaja.
Figura Matki Bożej Anielskiej została wykonana z drzewa lipowego w stylu barokowym i przedstawia postać Maryi w koronie z Dzieciątkiem na ręku. Postać Maryi otaczają złociste promienie.
Do słynącej z wielu łask figury Matki Bożej przybywają pielgrzymi, którzy w tym uroczym zakątku Bochni zanoszą do Maryi swoje prośby.Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia, w święto Matki Bożej Anielskiej, odbywa się odpust w kapliczce na Murowiance.