1. W naszej parafii dziś Odpust ku czci św. Jana Nepomucena a zarazem piękna uroczystość Prymicyjna. Uroczystej Sumie odpustowej o godz. 30 będzie przewodniczył ks. neoprezbiter Kamil Biernat, nasz rodak. Z racji prymicji i odpustu nie będzie dziś Mszy Św. o godz. 15.30. Po południu Msza Św. będzie tylko o 17.30, a o godz. 17.00 -majówka.
  2. Za tydzień I niedziela miesiąca. Po Mszy Św. o godz. 8.00 zmiana tajemnic różańcowych.
  3. W czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. Jest to święto obowiązkowe. Msze św. w tym dniu: 6.30, 8.00, 10.00, po której wyruszy procesja eucharystyczna. Następna Msza św. bezpośrednio po procesji Bożego Ciała w kościele około godz. 12.30 i wieczorna Msza o 17.30. Nie będzie Mszy o 15.30. Procesja po Mszy o godz. 10.00 wyruszy z parafialnego kościoła ulicą Brzeźnicką do kaplicy na Murowiance, przy czym do czwartego ołtarza udamy się przez Nowe Bloki obok restauracji „Murowianka”. Zakończenie procesji przy kaplicy Matki Bożej Anielskiej na Murowiance. Bardzo serdecznie zapraszamy do licznego uczestnictwa i włączenie się w wystrój ołtarzy polowych. Przygotujmy też baldachim, feretrony i całą asystę liturgiczną wraz z dziećmi pierwszokomunijnymi i sypiącymi kwiaty, DSM. Policję proszę o zabezpieczenie trasy procesji. Niech będzie to wyraz naszej wiary i czci wobec Najświętszego Sakramentu. Składka w Boże Ciało przeznaczona jest na hospicja i wyznaczone cele charytatywne.
  4. Po Bożym Ciele następuje Oktawa (przez cały tydzień) z procesją eucharystyczną wokół kościoła o godz. 17.30, w niedzielę procesja po Mszy o godz. 11.30.
  5. Spowiedź przed Uroczystością Bożego Ciała codziennie pół godziny przed Mszą Świętą.
  6. W środę zakończenie nabożeństw majowych w kaplicy na Murowiance. Msza Św. o g. 18.30 w intencji wszystkich uczestników nabożeństw majowych o zdrowie, pokój na świecie i opiekę MB Anielskiej w naszych rodzinach.
  7. W nadchodzącą sobotę wypada I-a sobota miesiąca. Stąd o 6.10 medytacja, następnie Msza Św. ku czci Niepokalanego Serca NMP i modlitwa różańcowa.
  8. Dziękujemy mieszkańcom z ul. Modrzejewskiej za sprzątanie kościoła oraz ofiarę 400 zł na potrzeby kościoła. Msza Św. w ich intencji: 29 maja o godz. 17.30. Do troski o naszą świątynię na sobotę bardzo prosimy parafian z ul. Pisza.
  9. Dziękujemy też za zamówione Msze Św. w int. ks. Prymicjanta od mieszkańców z ul. Łychów, które zostaną odprawione: 2.02.2025 o godz. 15.30; 16.02 o godz. 15.30; 9.03. o godz. 15.30; 16.03. o godz. 6.30 ; 23.03. o godz. 6.30.
  10. Składam podziękowania ks. Prymicjantowi za przewodniczenie sumie odpustowej oraz za dar ołtarza dla naszej parafii w postaci pięknego ornatu ku czci św. Jana Nepomucena. Gorące „Bóg zapłać” wyrażamy też ks. Łukaszowi Skawińskiemu oraz dk. Osirisowi Marvin Bekilama za głoszone dziś Słowa Bożego.
  11. Kamilowi życzymy miłości ofiarnej, która nie cofnie się przed krzyżem w darze dla Boga i obronie powierzonych sobie owiec. A Maryja Pani Anielska, Matka Kapłanów niech okrywa Go płaszczem swojej opieki.
  12. Dzisiaj z racji uroczystości odpustowej można zyskać odpust zupełny. Wymagane warunki to:
  • Komunia św., modlitwy: Wierzę w Boga…, Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…,
  • dowolna w intencjach Ojca św.
  • wyzbycie się przywiązania nawet do grzechu lekkiego

 

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu.  Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.  

1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.

2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.

3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców.  Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.

4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo.  

Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej.  Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i  psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną.  Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych

Stegna, 23 maja 2024 r.